Slaby to wielkoformatowe płyty kamienne o grubości od 2 do 6cm powstałe na skutek pocięcia bloku skalnego. Za slaby uznajemy płyty kamienne o szerokości powyżej 70 cm. Ze slabów możemy wykonać blaty, schody, parapety czy kominki. Do największych zalet slabów zaliczamy wszechstronność zastosowania, trwałość oraz piękny wygląd.
Slaby produkuje są z kamieni takich jak: granit, marmur, trawertyn i kwarcyt. Dostępne są w różnych grubościach. Najczęściej możemy spotkać płyty o grubości 2-3 cm. Wybierając slab o odpowiedniej grubości mamy możliwość stworzenia różnorodnych elementów jak np. blaty, schody czy parapety. Ponieważ zarówno proces cięcia, wykończenia powierzchni jak i transport są bardziej skomplikowane i wymagają specjalistycznych maszyn i urządzeń, dlatego slaby są droższe w porównaniu do pozostałych elementów kamiennych.
Wymiary slabów kamiennych
Slaby kamienne produkuje się w różnych wymiarach 300×200, 250×150, 250×70 cm. Najczęściej możemy spotykać płyty o szerokości 120 cm i długości od 250 do 300 cm, a ich grubość to zwykle dwa centymetry lub więcej. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli płyta ma więcej niż 70 cm szerokości, nazywamy go slabem.
Slaby kamienne ? zalety
Slaby doskonale sprawdzają się w przypadku różnego rodzaju wykończeń oraz jako materiał dekoracyjny. Do największych zalet płyt kamiennych należy łatwość obróbki oraz wszechstronność zastosowania. Możemy je wykorzystać zarówno w kuchni jak i w łazience. Charakteryzują się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi. Dzięki wysokiej odporności na uderzenia, pęknięcia czy odbarwienia, sprawdzają się one zarówno na etapach konstrukcyjnych, jak i wykończeniowych. Są trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości, prezentują się niezwykle szlachetnie.
Zastosowanie slabów
Ze względu na swoje szczególne piękno kamień stosuje się jako materiał dekoracyjny na ścianach i podłogach. Slab produkuje się w stosunkowo dużych wymiarach, więc jego najważniejsze zastosowanie może mieć miejsce w miejscach, gdzie chcemy ozdobić dużą powierzchnię. Szczególnie w miejscach, w których chcemy stworzyć niepowtarzalny i luksusowy wygląd. Płyty kamienne używamy w dużych halach, lobby hotelowych, muzeach i wystawach. Najczęstszym zastosowaniem slabów, z którym wszyscy możemy się spotkać, jest dekoracja wnętrz. W związku z tym slab możemy wykorzystać do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych, schodów, parapetów. Granit to faworyt w dziedzinie trwałości blatów kuchennych. Nie plami się, nie rysuje i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego można na nim stawiać gorące garnki. Granit jest kamieniem o bardzo małej porowatości, zatem posiada mniejszą chłonność, dzięki czemu pozwala na mniejszą częstotliwość impregnacji.
Dlaczego kamienie tniemy na slaby?
Powodem, dla którego kamień tniemy na slaby, jest to, że pokazuje on większą powierzchnię kamienia. Dzięki temu widoczne są naturalne, piękne wzory kamienia, które sprawiają, że slab jest chętnie wykorzystywany do dekoracji wnętrz. Oprócz zachowania naturalnego wzoru w płycie kamiennej, zachowujemy również naturalny odcień kamienia, niezmieniony żadnymi sztucznymi barwnikami. Dlatego to świetny wybór dla osób ceniących naturalność otoczenia. Również konserwacja jest łatwiejsza.
Produkcja slabów
Proces produkcji polega na tym, że bloki kamienne przeniesione z kopalni do fabryki, są cięte piłami z równoległymi ostrzami diamentowymi. Najczęstszym narzędziem do cięcia kamieni są piły tarczowe. Piły do cięcia płyt mają od 40 do 80 ostrzy. Piły te mają różne moce i są podzielone na dwie kategorie w zależności od ich mocy; miękkie i twarde tarcze. Twarde tarcze używamy do cięcia twardych kamieni, takich jak granit. W przeciwieństwie do pił miękkich, piły twarde nie mają tarczy diamentowej. Do cięcia wapienia używamy miękkiej tarczy. Możemy wymienić takie kamienie jak trawertyn i marmur, które mają mniejszą twardość niż granit. Ostrza mają miękkie tarcze na diamencie. Piły miękkie mają zwykle trzy rodzaje tarcz diamentowych.
Sprawdź również naszą ofertę na slaby kamienne tutaj!
Może Cię też zainteresować: Jak powstają płytki trawertynowe? Sprawdź krok po kroku!
Ocena: