Trawertyn zyskuje na popularności i trudno się dziwić. Tańszy od marmuru, trwalszy od piaskowca, odporny na wilgoć i zabrudzenia. Świetnie sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym. Posiada piękny wygląd, a jego stosunkowo niska cena pozwala uzyskać luksusowy wygląd niewielkim kosztem.

Ponieważ jest to skała osadowa to posiada w swej strukturze charakterystyczne pasy przedstawiające poszczególne warstwy osadowe. Wygląd płytek zależy od kierunku cięcia bloku. Gdy blok kamienny tniemy w poprzek warstw uzyskujemy płytki posiadające równoległe pasy  (tzw. trawertyn veincut). Gdy blok tniemy wzdłuż warstw wówczas uzyskujemy płytki posiadające bardziej jednolitą ?chmurkową? strukturę (tzw. trawertyn cross-cut). Polerowanie ?ożywia? kamień uwydatniając jego kolor i strukturę. W wykończeniu matowym oferuje stonowany, naturalny wygląd. W zależności od miejsca zastosowania i preferowanego stylu, mamy do dyspozycji płytki surowe, szpachlowane, polerowane i żywicowane.

Trawertyn to nie nowy wynalazek

Wykorzystanie trawertynu sięga czasów rzymskich, kiedy to stosowano go do budowy niektórych z najbardziej znanych włoskich klejnotów architektonicznych. Przykładem jest olbrzymia, czterorzędowa kolumnada Berniniego na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Jedną z największych budowli wykonanych z tego kamienia jest Koloseum. Poza tym był pospolicie wykorzystywany w łaźniach rzymskich. Starożytni Rzymianie powszechnie wykorzystywali ten kamień, wydobywając go w słynnych kamieniołomach trawertynu w Tivoli.

Trawertyn dobrze znosi intensywne użytkowanie

Trwały i stylowy trawertyn jest doskonałym wyborem dla miejsc w domu intensywnie użytkowanych i narażonych na zabrudzenia. Możemy zaliczyć tu ściany w kuchni nad blatem, okolice kominka czy wiatrołap. Taka solidna okładzina może być użyta w wielu miejscach. Łazienka i prysznic to świetne przestrzenie dla wykorzystania trawertynu. W przypadku podłogi zapewni większą odporność na poślizg niż większość powierzchni kamiennych. Kamień ten często jest wykorzystywany również na zewnątrz budynku, na schodach, na tarasie, balkonie czy wokół basenu. W tych miejscach kluczowy jest właściwy montaż i odpowiednie zabezpieczenie powierzchni.

Wszechstronność zastosowania

W zależności od sposobu wykończenia kamień ten stosuje się w wielu stylach aranżacji wnętrz. W stylu nowoczesnym najczęściej stosujemy trawertyn żywicowany lub polerowany. Trawertyn surowy, bębnowany lub dłutowany doskonale sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych, prowansalskich. Szpachlowany w projektach klasycznych i minimalistycznych. Podobnie jak drewno, trawertyn dzięki swej delikatnej, neutralnej barwie stanowi bazę, którą łatwo łączyć z innymi kolorami. Dzięki temu możemy włączyć go jako stonowany akcent w dowolnym stylu. W niewielkich pomieszczaniach trawertyn ociepla i rozjaśnia wnętrze, tworzy łagodne przejścia zamiast silnego kontrastu.

Impregnacja

Po ułożeniu płytki zabezpieczmy impregnatem do kamienia naturalnego, aby chronić je przed plamami. Trzymajmy z dala silne środki czyszczące na bazie kwasów. Pamiętajmy, że to kamień na bazie węglanu wapnia, co czyni go podatnym na kwasy, zatem upewnij się, czy twój środek czyszczący ma neutralne pH.