Niewątpliwie marmur należy do tych materiałów, które swoją kolorystyką i unikalną strukturą nadają elegancji każdemu wnętrzu. Ten luksusowy kamień jest powszechnie wykorzystywany przez projektantów wnętrz nie tylko w budownictwie mieszkaniowym ale i w obiektach komercyjnych na całym świecie. Jednak, aby zachować piękny wygląd ważna jest odpowiednia impregnacja marmuru. Oto kilka wskazówek, jak i kiedy impregnować marmur.
Dlaczego powinniśmy impregnować marmur?
Pamiętajmy, że marmur jak każdy kamień naturalny posiada mikropory na powierzchni. Taką powierzchnię należy zabezpieczyć przez kurzem, wilgocią i plamami. Impregnacja marmuru zmniejszy jego chłonność i stworzy barierę między kamieniem a ewentualnymi zabrudzeniami. Dotyczy to wszystkich kamieni naturalnych wewnątrz i na zewnątrz budynku. Szczególnie wymagają impregnacji płytki marmurowe w kuchni, łazience i wiatrołapie. Impregnat nie tylko zabezpieczy nasz kamień, ale także nada mu świeżego wyglądu. Sprawia, że efekt czystości utrzymuje się na dłużej.
Impregnacja marmuru ? kiedy wykonać?
Pierwsza impregnacja marmuru powinna mieć miejsce po ułożeniu płytek. Następnie impregnację powtarzamy co 1-3 lata, w zależności od częstotliwości czyszczenia i natężenia ruchu. Jeśli np. mamy ułożony marmur na ścianie w przedpokoju to impregnujemy go rzadziej ? co ok. 3 lata. Natomiast w przypadku gdy mamy marmur na podłodze w kuchni czy łazience wówczas powinniśmy go zakonserwować przynajmniej raz w roku.
Jak przygotować marmur przed impregnacją?
- Powierzchnia marmuru powinna być sucha i czysta
- Przed impregnacją usuńmy wszystkie istniejące plamy. Zaimpregnowanie poplamionego kamienia sprawi, że plamy będą ciemniejsze i ich późniejsze usunięcie będzie utrudnione. Do usunięcia plam możemy użyć odplamiacza do marmuru o neutralnym pH.
- Przed układaniem marmuru wylewkę pozamiatajmy i odkurzmy. Jakikolwiek metalowe elementy, takie jak gwóźdź, kawałek drutu czy moneta, pozostawione w warstwie klejowej między płytką a podłożem, mogą rdzewieć i przebarwiać marmur od spodu.
- Używajmy tylko impregnatów przeznaczonych do marmuru. Sprawdźmy jakiego efektu możemy się po nim spodziewać. Warto też przed samą impregnacją dokonać próby na niewielkim fragmencie kamienia w mniej widocznym miejscu.
Impregnacja marmuru – jak wykonać?
Najczęściej impregnat nanosimy wałkiem gąbkowym lub białą, bawełnianą ściereczką. W przypadku marmuru z powierzchnią łupaną, ułożonego na ścianie możemy impregnować natryskowo. Pamiętajmy jednak, aby w tym przypadku na bieżąco usuwać nadmiar impregnatu aby nie powstały zacieki. Szczególnej uwagi wymaga również marmur polerowany. Na taki kamień impregnat nakładamy w jednym kierunku aby nie pozostawiać smug, a nadmiar środka na bieżąco usuwamy. Nadmiar impregnatu, który nie został wchłonięty przez płytki w ciągu 5 minut od nałożenia należy usunąć. Do tego możemy użyć ściereczki z mikrofibry, ręcznika papierowego lub bawełnianego. W określonych przypadkach możemy potrzebować nałożyć impregnat ponownie. Wówczas odczekajmy co najmniej 30 min. przed nałożeniem kolejnej warstwy środka konserwującego.
Po nałożeniu ostatniej warstwy pozostawmy płytki na co najmniej 3-4 godziny, aż impregnat wyschnie. W przypadku płytek podłogowych najlepiej pozostawić marmur do wyschnięcia na 48 godzin. Umożliwi to pełne wchłonięcie impregnatu, jego związanie i zabezpieczenie powierzchni. Jeśli impregnacja marmuru została prawidłowo wykonana to możemy przetestować marmur kilkoma kroplami wody. Jeżeli płytki nie wchłoną wody i nie zmienią koloru, oznacza, że kamień został właściwie zakonserwowany.
Więcej na temat impregnacji marmuru znajdziesz w artykule >> Jak, kiedy i dlaczego impregnować płytki marmurowe?
Po impregnacji
Impregnacja marmuru zwiększa jego trwałość, przedłuża piękny wygląd i żywotność. Pomoże w tym również późniejsze, właściwe użytkowanie i pielęgnacja. Pamiętajmy, aby nie używać silnych chemikaliów i wybielaczy do czyszczenia marmuru, ponieważ mogą one powodować przebarwienia i trwałe uszkodzenie powierzchni. Usuwajmy na bieżąco rozlane płyny, zwłaszcza takie jak czerwone wino, soki, napoje gazowane, oleje lub farby. Mimo, że impregnacja marmuru skutecznie zmniejsza chłonność, to takie zanieczyszczenia mogą powodować ciemnienie lub utratę koloru w miejscach rozlania. Regularne, codzienne zamiatanie marmuru pomaga zapobiec gromadzeniu się kurzu i tworzeniu się zanieczyszczeń.
Mimo, że marmur nie jest tak trwały jak granit to przy odpowiedniej pielęgnacji sprawdza się doskonale i dobrze znosi próbę czasu nie tylko w budownictwie mieszkaniowym ale i w obiektach kultury, budynkach administracji publicznej, pensjonatach i hotelach. Impregnacja marmuru jest najskuteczniejszym sposobem na zachowanie pięknego wyglądu kamienia przez wiele lat.
Sprawdź też nasze impregnaty do marmuru tutaj!