Fugi otaczają każdą płytkę z kamienia naturalnego jak ramka obrazu i decydują o ogólnym wyglądzie wykończonej podłogi. Płytki kamienne i właściwy kolor fugi to kwestia wrażliwości estetycznej. Ale myli się każdy, kto uważa, że kolory spoin ograniczają się jedynie do szarości i bieli. Dostępna jest szeroka gama kolorów. Poniżej wyjaśniamy, jaka fuga do kamienia naturalnego sprawdzi się najlepiej, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze koloru fugi do kamienia naturalnego i jakiego efektu możemy się spodziewać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.
Spis treści
- Jaka fuga do kamienia naturalnego?
- Fuga w kolorze kamienia czy kontrastująca?
- Jaka fuga do trawertynu z otwartymi porami?
- Czy jasna fuga do kamienia naturalnego jest podatna na zabrudzenia?
- Jakie kolory fug są dostępne dla płytek tarasowych?
Jaka fuga do kamienia naturalnego?
Niegdyś kolorystyka fug była mocno ograniczona. Glazurnicy zazwyczaj polecali wybierać szarą fugę na podłogę i białą do ścian. Wielu klientów potwierdziło nam, że ich glazurnicy doradzili im takie właśnie kombinacje kolorów. W niektórych przypadkach szara fuga może dobrze komponować się z kamieniem naturalnym ? lub nie. To wszystko zależy od rodzaju kamienia. Obecnie mamy coraz większy wybór kolorów fug, a także bardziej nietypowe odcienie, dzięki czemu mamy do dyspozycji nie tylko wiele odcieni bieli, szarości, beżu i brązu, ale także intensywną czerwień czy trawiastą zieleń. Zazwyczaj zaleca się by fuga do kamienia naturalnego była jak najbardziej zbliżona do koloru płytki.
Fuga w kolorze kamienia czy kontrastująca?
Warto przez chwilę zastanowić się nad kolorem fugi. W końcu ona częściowo wpływa na to, jak później będą prezentowały się płytki w łazience czy na tarasie. Ogólnie rzecz biorąc, wielu z nas chce, aby kolor fugi był subtelny i harmonizował z kamieniem naturalnym tak, aby kamień naturalny znalazł się na pierwszym planie. Jeżeli kolor spoin jest jak najbardziej zbliżony do naturalnego kamienia, wówczas fugi cofają się na dalszy plan i skupiamy się bardziej na ogólnej powierzchni. Na przykład ciemna fuga do grafitowego łupka zyska elegancki, jednolity wygląd. W efekcie fugi mniej rzucają się w oczy, a płytki wydają się większe. Ponadto, jeżeli kolor fugi odpowiada kolorowi kamienia naturalnego, wówczas ewentualne drobne ubytki na krawędziach stają się niemal niewidoczne. Tym bardziej, że takie ubytki przy płytkach kamiennych to nierzadkie zjawisko.
Jeśli fuga do kamienia naturalnego będzie kontrastująca wówczas podłoga będzie wyglądała bardziej nowocześnie. Siatka fug (krata) będzie bardziej wyróżniała się. Jeśli tworzymy kontrasty z kolorem fugi, możemy bardziej skupić się na formacie poszczególnych płytek. Na przykład możemy podkreślić szczególnie duży format płytek lub nietypowy wzór układania. Ogólne efekt pomieszczenia będzie znacznie żywszy dzięki wyraźnie widocznemu wzorowi fug. Jednak są kamienie naturalne, do których nie zaleca się fug kontrastujących, a są nimi marmur, wapień i trawertyn. W ich przypadku fuga kontrastująca może przebarwić boki płytek.
Jaka fuga do trawertynu z otwartymi porami?
Duży wybór kolorów fug daje jeszcze większą możliwość indywidualnego zaprojektowania podłogi z kamienia naturalnego. Zwłaszcza w przypadku trawertynów niewypełnianych, bębnowanych i dłutowanych. Podczas układania takich płytek fugujemy również naturalne pory na powierzchni płytki, zatem kolor fugi ma decydujący wpływ na efekt końcowy. Na przykład, jeśli wybierzemy jaśniejszy kolor fugi, np. jasny beż dla jasnych płytek z trawertynu Ivory, wówczas podłoga z naturalnego kamienia będzie bardziej stonowana, subtelna i jednolita. Jeśli zamiast tego zdecydujemy się na ciemniejszy wariant beżu, podłoga uzyska bardziej naturalny i rustykalny efekt, ponieważ będą bardziej widoczne pory i postarzane krawędzie. Generalnie odradza się stosowanie do tego kamienia szarej fugi, ponieważ sprawia, że ??jasny i elegancki kamień wydaje się być brudny.
Jeśli nadal mamy wątpliwości, jaki kolor fugi pasuje do naszych płytek możemy skorzystać z próbek fug bądź zapytać sprzedawcę płytek. Niektórzy producenci fug oferują takie próbki. Aby to zrobić, ułóżmy kilka płytek jako test i nanieśmy na nie próbkę koloru. Możemy też wziąć fugę do kamienia w stanie suchym i rozsypać ją luźno w spoinach.
Czy jasna fuga do kamienia naturalnego jest podatna na zabrudzenia?
Jeśli zastanawiamy się nad podatnością jasnych fug na plamy, to trzeba dodać, że obecnie mamy do dyspozycji zaprawy o zwiększonej odporności na zabrudzenia. Np. producenci, tacy jak Mapei, Ceresit czy Sopro, oferują tzw. fugę z efektem perły. Oznacza to, że spoiny są bardziej odporne na zabrudzenia. Dostępne są również środki do czyszczenia fug, które szybko usuwają niechciane plamy. Jeśli przebarwienia są uporczywe i czyszczenie nie działa, możemy odświeżyć kolor używając renowator fug. Dlatego wybierając kolor fugi do kamienia naturalnego, polegajmy wyłącznie na swoich upodobaniach.
Jakie kolory fug są dostępne dla płytek tarasowych?
Wybór koloru fugi do płytek tarasowych jest łatwiejszy, w przeciwieństwie do płytek wewnętrznych. Producenci fug najczęściej mają w swoim asortymencie naturalne, ziemiste odcienie, które dobrze komponują się z kamieniem i jednocześnie nawiązują do przestrzeni na zewnątrz budynku, tak więc nie możemy się pomylić z ich wyborem. W przypadku fugowania płytek tarasowych należy dopasować rodzaj spoiny do konstrukcji tarasu. W przypadku układania płyt na podsypce spoiny zazwyczaj wypełniamy piaskiem płukanym. Dzięki fudze piaskowej możemy wybierać pomiędzy kolorami piaskowymi i białymi. Drobny, biały piasek to np. piasek kwarcowy. Płacimy nieco wyższą cenę, ale za to ma ładniejszy wygląd. Jeśli płyty klejone są na wylewce wówczas szczelina powinna być wypełniona zaprawą fugową.
Więcej informacji znajdziesz w artykułach >> Fugowanie kamienia naturalnego oraz Układanie płytek z trawertynu
Sprawdź też nasze fugi do kamienia naturalnego tutaj!