Szczególną cechą okładzin kamiennych jest ich różnorodna kolorystyka, wielorakość faktur oraz odcieni. Nic więc dziwnego, że kamień dekoracyjny to tak bardzo popularny materiał wykończeniowy na ścianę. Co więcej, wcale nie musimy przykrywać kamieniem ogromnej powierzchni ściany lub podłogi. Niewielki fragment może być drobnym akcentem, pełniąc rolę szlachetnego dodatku i to przyjaznego dla naszego portfela.
Kamień dekoracyjny doskonale prezentuje się na ścianie, stąd właśnie świetnie podkreśli konkretny fragment aranżacji naszego wnętrza. Niegdyś, zdecydowanie najpopularniejsze były kamienne płyty o sporej grubości, a te były układane na ruszcie z metalowych bądź drewnianych profili. Obecnie, technologia pozwala na produkcję cieńszych płytek, które montowane są przy pomocy odpowiedniego kleju.
Kamień dekoracyjny czy alternatywne rozwiązanie?
Kamień na ścianę na pewno nie należy do najtańszych materiałów. Oczywiście, zawsze możemy postawić na pewne zamienniki, jak np. płytki ceramiczne, gresowe lub też betonowe bądź gipsowe. W każdym z wymienionych wyżej przypadków, jest to jedynie imitacja kamienia naturalnego, a jeśli zależy nam na tym, aby to właśnie szlachetny i naturalny kamień zdobił nasze ściany, z pewnością warto w niego zainwestować.
Wiele zalet ale i obowiązek – ważne informacje o naturalnych kamieniach dekoracyjnych
Trawertyn, marmur oraz granit to zdecydowanie te kamienie ozdobne, które w naszych wnętrzach najchętniej umieszczamy na ścianach. Jeżeli chodzi o przykład materiału najbardziej odpornego oraz nienasiąkliwego, możemy tutaj wspomnieć o granicie. Z kolei, kiedy postawimy na trawertyn lub marmur, musimy liczyć się z koniecznością impregnacji, a wszystko to, aby uniknąć zaplamienia. Nawet nieco mniej odporny kamień, który będziemy regularnie i prawidłowo konserwować, z pewnością posłuży nam przez wiele lat.
Wymiary i montaż płytek kamiennych
Największą popularnością zdecydowanie cieszą się te płytki, które dostępne są w wymiarach od 30×30 do 60×60 cm. Ich grubość to najczęściej między 1 a 2 cm. Jeżeli chodzi o mozaiki kamienne, które nadają się do umieszczenia na ścianach, te zwykle dostępne są w plastrach, których wymiary mają około 30×30 cm, jednak spotkamy też inne. W wypadku mozaiki, na siatce naklejone są mniejsze fragmenty kamienia, które tworzą pewien wzór. Niektóre mozaiki, stworzone są nawet z nieregularnych kawałków materiału, co przynosi bardzo ciekawy efekt.
Zarówno płytki, jak i mozaiki z kamienia naturalnego, układamy na ścianach bardzo podobnie do płytek ceramicznych, czyli po prostu na klej. Co bardzo ważne, zaprawa do mocowania kamienia, koniecznie musi być dostosowana do poziomu jego nasiąkliwości. Najmniejszą nasiąkliwością charakteryzuje się granit, z kolei najbardziej nasiąkliwy jest piaskowiec. Gdy przychodzi nam naklejać kamień dekoracyjny o jasnym kolorze z kamienia nasiąkliwego, warto sięgnąć po białą, a nie szarą zaprawę.
Może Cię też zainteresować: Kamień ozdobny na ścianę ? jaki wybrać?
Ocena: