Kamień dekoracyjny na ścianie w salonie to jedno z najpopularniejszych rozwiązań ostatnich lat. Wyznaczający trendy architekci i projektanci wnętrz, którzy cenią rustykalne tekstury i wyrafinowane formy, używają kamień dekoracyjny, aby nadać każdemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Z roku na rok, coraz częściej spotykamy kamień naturalny w aranżacjach przestrzeni publicznych i prywatnych na ścianie w salonie czy przedpokoju, na kominku, na ścianach między meblami w kuchni, obudowie wanny i ścianach w prysznicu.
Co to jest kamień dekoracyjny?
Kamień dekoracyjny to okładzina ścienna służąca do pokrywania ścian zewnętrznych i wewnętrznych, wykonana z elementów kamienia naturalnego. Może składać się z marmuru, wapienia, trawertynu lub łupka. Zalety tych atrakcyjnych dekoracji ściennych są wręcz nieskończone. Kamień ozdobny jest niezwykle trwały i łatwy w utrzymaniu czystości. Jego skaliste tekstury nawiązują do natury, jednocześnie dodając ciepła, charakteru i przestrzeniom wewnętrznym. Kamień ozdobny na ścianie, oferuje bogactwo faktur i kolorów. Różnorodność kamieni daje nam wiele możliwości kolorystycznych i stylistycznych, aby spersonalizować i podkreślić nasze wnętrze. Pozwalają na dopasowanie dekoracji do każdego stylu wnętrza.
Kamień dekoracyjny – rodzaje
Mamy do dyspozycji zarówno gładkie płytki jak i panele z łupaną, chropowatą powierzchnią, z efektem 3D, mozaiki oraz listwy wykończeniowe. Wszystkie są szybkie i łatwe w montażu. Decydując się na płytki możemy wybrać te z surową powierzchnią posiadającą naturalne pory, które ułożone w salonie na ścianie nadadzą bardziej tradycyjny wygląd. Możemy również wybrać kamień dekoracyjny 3D który ma bardziej nowoczesny charakter i zaszczyci wszystkich z nowoczesnym podejściem. Projekt warto uzupełnić o mozaiki i dekoracyjne listwy wykończeniowe, które możemy wkomponować między płyty tak by powstała piękna kompozycja np. na ścianie w kuchni między meblami.
Więcej znajdziesz w artykule >> Kamień dekoracyjny – 5 najciekawszych rodzajów
Kamień dekoracyjny ? na czym polega fenomen?
Kamień dekoracyjny swoją popularność zawdzięcza również temu, że mamy do dyspozycji różne kamienie jak trawertyn, łupek, kwarcyt, piaskowiec czy gnejs w szerokiej palecie barw i sposobów wykończeń. Coraz bogatsza oferta ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na wysokiej jakości kamień dekoracyjny. Kolory różnią się w zależności od rodzaju użytego kamienia, dzięki czemu każda dekoracja jest wyjątkowa. Trawertyn w odcieniach beżu ociepli wnętrze i nada przytulności. Łupek w odcieniach szarości nada elegancji i łatwo skomponuje się z pozostałymi elementami wystroju. Biały marmur rozświetli i optycznie powiększy wnętrze nadając mu luksusowego wyglądu. Marmur doskonale sprawdzi się też jako otoczenie kominka wraz z posadzką.
Układanie kamienia dekoracyjnego
Układanie kamienia dekoracyjnego na ścianie zaczynamy od przygotowania przestrzeni roboczej, przykrywając podłogę dla ochrony. Jeśli kamień będzie układany w pewnej wysokości nad ziemią musimy zainstalować wspornik. Kamień dekoracyjny jest ciężki, dlatego możemy zamocować deskę wspierającą, upewniając się, że jest ona przykręcona do ściany kołkami. Możemy też użyć kotew, z pomocą których przymocujemy pierwszy rząd kamienia do muru. Na nim będą się wspierały kolejne rzędy. Aby rozplanować układ płytek i uzyskać idealne dopasowanie kolorystyczne warto najpierw ułożyć kamień ?na sucho? na podłodze. Po przeczytaniu wszystkich instrukcji na opakowaniu przygotujmy w wiadrze odpowiednią proporcję zaprawy mieszadłem na niskich obrotach.
Wilgotną gąbką przetrzyjmy zarówno podłoże (ścianę) jak i spód płyty kamiennej, aby klej lepiej przylegał do powierzchni. Klej nanosimy pacą zębatą zarówno na ścianę jak i spód płyty. Układanie kamienia dekoracyjnego na ścianie zaczynamy od dołu ściany, pracując od lewej do prawej. Ułóżmy pierwszy rząd i powtórzmy następny, zawsze zaczynając od lewej strony lub narożnika. W zależności od modelu, zazwyczaj kamień dekoracyjny na ścianie nie wymaga fug i jest to kwestia indywidualna czy je zastosujemy czy nie. Pozostawmy kamień do wyschnięcia na 24 godziny.
Impregnacja kamienia naturalnego
Zaimpregnujmy powierzchnię upewniając się czy kamień jest czysty i suchy. W przypadku kamienia o łupanej powierzchni łatwiej będzie nanieść impregnat natryskowo. Dla gładkich płytek wystarczy wałek gąbkowy. W obydwu przypadkach zbierajmy nadmiar impregnatu aby nie powstały zacieki. Zwróćmy uwagę na rodzaj impregnatu, który powinien być dobrany do danego kamienia. Sprawdźmy też jaki efekt daje np. czy jest bezbarwny, czy nie nabłyszcza lub czy jest z efektem mokrego kamienia. Po impregnacji pozostawmy kamień do wyschnięcia na godzinę.
Kamień dekoracyjny gipsowy czy naturalny?
Na rynku możemy spotkać nie tylko kamień dekoracyjny wykonany z prawdziwego (naturalnego) kamienia, ale także jego imitacje jak np. kamień dekoracyjny gipsowy. Imitacje kamienia naturalnego produkowane są zazwyczaj z betonu lub gipsu. Zawierają barwnik i dodatki zmniejszające wagę (np. keramzyt). Kamień dekoracyjny gipsowy produkowany jest w specjalnych formach, które nadają powierzchni efekt naturalnego kamienia. Podczas wibrowania form, barwnik tworzy nieregularne smugi i przebarwienia, imitujące kolor kamienia naturalnego. Do zalet dekoracji gipsowych i betonowych możemy zaliczyć mniejszą wagę. Cena imitacji kamieniopodobnych jest też zazwyczaj niższa od naturalnego kamienia. Mimo zastosowania coraz lepszych technik produkcji, kamień dekoracyjny gipsowy nie oddaje w pełni wyglądu naturalnego kamienia.
Naturalny kamień jest niepowtarzalny ? każda płytka czy panel posiada unikalny, niepowtarzalny wzór, odcień i stopień porowatości. W naturalnym kamieniu nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych płytek. W trawertynie czy wapieniu czasem możemy spotkać skamieniałości w postaci muszelek czy odcisków liści. Wybierając kamień naturalny otrzymujemy produkt przyjazny dla zdrowia i środowiska, w pełni ekologiczny, bez sztucznych barwników i dodatków. Ponadto kamień naturalny jako materiał szlachetniejszy podnosi wartość naszej nieruchomości, co ma znaczenie przy ewentualnej, późniejszej sprzedaży.
Kamień dekoracyjny jest ponadczasowy a jego naturalna zmienność odcieni zwiększa atrakcyjność każdej aranżacji. Bez względu na rodzaj użytego kamienia naturalnego, poprawiamy wygląd swojego wnętrza i tworzymy wyraźne struktury, które wzmacniają określony styl.
Sprawdź też nasz kamień dekoracyjny tutaj!