Drewno to wyrafinowany materiał do wykonania wanny. Nie tylko pięknie wygląda, ale również oferuje lepsze właściwości izolacyjne, które pomagają utrzymać ciepło wody dłużej niż w przypadku tradycyjnej wanny. Ręcznie wykonane drewniane wanny są wygodne, gładkie i przyjemne w dotyku. Mają wspaniały, naturalny wygląd. Ocieplają pomieszczenie i nadają mu przytulniejszego wyglądu. Są świetnym sposobem na stworzenie zdrowego i przyjaznego ekologicznie pomieszczenia. Co warto o nich wiedzieć?
Wybór wanny
W łazience, w której mebli jest niewiele, jeśli w ogóle są, umywalka, wanna i toaleta stanowią centralne punkty pomieszczenia. Dlatego te elementy i materiały, z których są wykonane, musimy dobrać z wielką starannością. Oczywiście wybrane meble muszą być praktyczne, trwałe i odporne na zmiany temperatury, a także wilgoć. Ale ważny jest również wygląd. Łazienka to miejsce, gdzie przychodzimy, aby odpocząć i poczuć się absolutnie komfortowo. Tak więc styl mebli łazienkowych musi jak najbardziej odpowiadać Twoim osobistym upodobaniom. Wiemy, że efekt końcowy można osiągnąć tylko wtedy, gdy całkowicie skupimy się na szczegółach w całym projekcie.
Drewno w łazience
Drewno w łazience, kuchni czy salonie to coraz popularniejszy materiał wykończeniowy, m.in. dlatego, że z tego samego surowca możemy stworzyć wiele różnych stylów. Jednak w pomieszczeniu, takim jak kuchnia czy łazienka, gdzie wilgoć, gwałtowne zmiany temperatury i pleśń mogą powodować problemy, niektórzy mają obawy co do trwałości drewna. Jednak nie powinno to stanowić problemu. Dawno minęły czasy, kiedy drewno było odradzanym materiałem do łazienki. Przed wprowadzeniem środków ochronnych, drewno było rzeczywiście bardziej podatne na pleśń, zarysowania powierzchni i ogólne zużycie. Dzięki dzisiejszej technologii ochrony drewna, materiał ten coraz powszechniej wykorzystywany jest do produkcji wanien, umywalek czy kabin prysznicowych.
Trwałość
Odpowiednio utrzymane i zadbane wanny drewniane będą służyć przez wiele lat. Zabrudzenia, takie jak pasta do zębów, mydło czy kosmetyki nie spowodują pogorszenia wyglądu. Chcemy aby łazienka nie tylko pięknie wyglądała, ale także by była miejscem, w którym można się odprężyć i nie martwić się o każde małe zachlapanie czy zadrapanie. Łazienka powinna być miejscem komfortu i spokoju, miejscem, w którym poczujesz się całkowicie zrelaksowany.
Balia, bania, beczka do kąpieli
Drewniane wanny swoje dziedzictwo zawdzięczają wschodniej tradycji wypoczynku w harmonii z otoczeniem i naturą. Inspirowane japońskim Ofuro, produkowane są obecnie najczęściej w kształcie tradycyjnej wanny. W Japonii kąpiel jest codziennym rytuałem oczyszczającym. Podczas gdy na Zachodzie od setek lat kąpiel uważana jest za konieczność, Japończycy od dawna cenią sobie jej lecznicze i relaksacyjne właściwości. Drewno wykorzystane do produkcji wanny nie tylko pięknie się starzeje, ale jest wytrzymałe, trwałe, a przede wszystkim wodoodporne. W zależności od modelu i producenta, konstrukcja wanny drewnianej przypomina technologie wykorzystywane przy budowie okrętów.
Wanna drewniana – zalety
Wanny są trwałe, wodoszczelne i odporne na zmiany temperatur w pomieszczeniu. Ciepła kolorystyka, bogata struktura i usłojenie są dodatkowo wyeksponowane dzięki powłokom ochronnym, które ożywiają naturalną barwę drewna. Wanny drewniane produkowane są w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasujemy je w każdej łazience. Niektóre modele mogą być wyposażone w zagłówek zapewniający dodatkowy komfort. Przeglądając oferty, natkniemy się również na stołek ułatwiający wejście, koszyk na kosmetyki, czy chochlę do kąpieli. Będą praktycznym dodatkiem do każdej wanny.
Czyszczenie, pielęgnacja i konserwacja
W zależności od zakupionego modelu, wanny drewniane są najczęściej gotowe do użytku już po zainstalowaniu i nie wymagają dodatkowych czynności impregnacji czy olejowania. W celu pozbycia się codziennych zabrudzeń używajmy szarego mydła w płynie. Nie myjmy wybielaczem ani silnymi środkami na bazie kwasu. Do czyszczenia używajmy miękkiej ściereczki. Szczotki i twarde zmywaki mogą uszkodzić drewnianą powierzchnię. Na obszarach z twardą wodą, w celu uniknięcia osadzania się kamienia, zainstalujmy zmiękczacz wody. Co jakiś czas zabezpieczmy drewno preparatem na bazie naturalnych olejów i wosków roślinnych. Dzięki temu zachowamy naturalne piękno drewnianej powierzchni, ochronimy przed wilgocią i powstawaniem plam. W celu bliższych informacji skontaktuj się ze swoim sprzedawcą, który zaproponuje Ci odpowiedni środek dla Twojej wanny.
Powłoka ochronna
Jak każdy mebel drewniany, tak i tutaj pamiętajmy, że powłoka ochronna to warstwa naniesiona na relatywnie miękkim, drewnianym podłożu. Każde obtłuczenie, dostatecznie mocne, aby ścisnąć drewno, niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia powłoki. Drewno jest pięknym, ale delikatnym materiałem, które wymaga uwagi i staranności, aby zachować swój wygląd.
Luksus, komfort i piękno.
Choć wanny drewniane nie należą do najtańszych, to potrafią odpłacić się pięknem i niepowtarzalnym charakterem. To bogate, złote odcienie drewna, lśniące słoje, luksus i długowieczność. To piękne i efektowne uzupełnienie każdej łazienki.
Może Cię też zainteresować: Umywalka kamienna ? 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem
Ocena: