Trawertyn od czasów starożytnych jest jednym z najpopularniejszych kamieni wykorzystywanych przy konstrukcji i dekoracji budynków w wielu krajach. Był to jeden z ulubionych kamieni imperium rzymskiego, czego przykładem jest Koloseum w Rzymie. Trawertyn możemy spotkać na całym świecie zarówno w słynnych zabytkach jak i nowoczesnych, prestiżowych instytucjach kultury. Wiele z nich to nie tylko zbiory dzieł sztuki, ale same w sobie są dziełami sztuki.

Muzeum, galeria sztuki czy biblioteka to przede wszystkim budynek, który powinien spełniać określone wymogi, w tym BHP i PPOŻ. Ważne jest również właściwe wyeksponowanie przedmiotów. Kolejnym wyzwaniem jest ogromna liczba zwiedzających, która naraża podłogę na duże obciążenia. Wszechstronność to kolejny aspekt ? muzea i galerie, w których odbywają się wystawy czasowe, będą wymagały pewnej uniwersalności. Wytyczne projektowe powinny łączyć praktyczne aspekty z pragnieniem zachowania historii, zachowania fragmentów naszej tożsamości.

Związek z historią

Na podłogę w muzeum można użyć wielu różnych materiałów, ale tylko kilka z nich będzie wystarczająco wszechstronnych i elastycznych, aby sprostać wymaganiom tak ambitnego projektu. Ale czy trawertyn jako kamień ? używany przez wieki w różnych formach, od bloków po kolumny i posadzki ? nie wykazuje się swoją trwałością i wyjątkową odpornością na próbę czasu? Trawertyn to materiał bezsprzecznie związany z człowiekiem i jego historią. To jeden z najstarszych materiałów budowalnych.

Trawertyn – możliwości aranżacyjne

Ogromną popularność wśród starożytnych Rzymian zdobył dzięki dużej dostępności, łatwej eksploatacji i mniejszej wadze niż granit czy marmur. Co ciekawe, w trawertynie możemy znaleźć skamieniałości takie jak odciski liści, muszelki czy pióra. Niewątpliwie kamień ten kojarzy nam się z trwałością i ponadczasowością. Trawertyn oferuje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Ze względu na swój porowaty charakter, wiele płytek trawertynowych nadaje się również do stosowania na tarasach i werandach. Dzięki temu zaciera rozróżnienie między wnętrzem a strefą zewnętrzną ? kluczowy cel nowoczesnej architektury. Trawertyn w muzeum czy galerii sztuki daje odwiedzającym wspaniałą okazję do poznania i docenienia struktury, genezy i historii kamienia.

Trawertyn w muzeum

Sukces instytucji kultury niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność: zagwarantowanie nieprzerwanego dostępu do zbiorów w najlepszych, możliwych warunkach. Duże muzeum czy galeria może codziennie przyciągać tysiące zwiedzających, poddając wszystkie podłogi intensywnej eksploatacji. Taka podłoga musi być łatwa do umycia, posiadać odpowiednie właściwości antypoślizgowe i być bezpieczna dla zwiedzających. Wysokiej jakości trawertyn jest bardzo wytrzymały, ponieważ powstaje na powierzchni ziemi we względnej równowadze z otoczeniem. Większość innych kamieni budowlanych powstaje w różnych warunkach, głęboko pod ziemią. Trawertyn bardzo dobrze znosi upływ czasu i pięknie się starzeje. Testy przyspieszonego starzenia trawertynu przeprowadzone przez dwie, niezależne firmy w USA wykazały, że posadzka z tego kamienia w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu przetrwa co najmniej 50 lat, zanim konieczna będzie jej wymiana.

Wystawa Orient ? uzbrojenie perskie, indoperskie i tureckie. Fot. Muzeum Zamkowe w Malborku

Wystawa Orient ? uzbrojenie perskie, indoperskie i tureckie. Fot. Muzeum Zamkowe w Malborku

Impregnacja

Należy zaznaczyć, że na wygląd samego kamienia istotny wpływ ma regularna impregnacja, której częstotliwość uzależniona jest od intensywności użytkowania danego pomieszczenia. Generalnie zabieg ten zaleca się powtarzać raz w roku. Trawertyn to bardzo uniwersalny materiał, który można stosować również na ścianach. W tych miejscach będzie łatwy w utrzymaniu i wyeliminuje potrzebę regularnego malowania. Przykładem zastosowania trawertynu w polskich instytucjach kultury jest elewacja muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Na świecie jednym z najsłynniejszych obiektów jest muzeum Getty Center w Los Angeles, na budowę którego wykorzystano ok. 110,000 m2 trawertynu.

Może Cię też zainteresować >> Kamień naturalny ? niemy świadek historii

Sprawdź również naszą ofertę na trawertyn tutaj!

Ocena: