Po ułożeniu płytek i odczekaniu określonego czasu schnięcia kleju, kolejnym krokiem jest fugowanie kamienia naturalnego. W przypadku kamieni takich jak granit, marmur, łupek czy trawertyn wypełniany (szpachlowany) zalecamy uprzednią impregnację. Ułatwi ona późniejsze zmycie fugi ponieważ pozostałości fugi można łatwiej usunąć z zaimpregnowanych płytek. Po nałożeniu impregnatu i odczekaniu odpowiedniego czasu schnięcia możemy rozpocząć fugowanie kamienia naturalnego. Wyjątkiem jest trawertyn surowy (z otwartymi porami), dla którego kolejność jest odwrotna ? najpierw fugujemy, potem impregnujemy.
Spis treści
- Potrzebne narzędzia i materiały
- Czym fugować kamień naturalny?
- Jak fugować kamień?
- Jak fugować trawertyn?
- Zmywanie fugi
- Fugi dylatacyjne
- Dlaczego warto impregnować kamień?
- Na co warto zwrócić uwagę podczas impregnacji?
Potrzebne narzędzia i materiały
Materiały:
Narzędzia:
Czym fugować kamień naturalny?
Używajmy wysokiej jakości, elastyczne fugi, które oferują trwały kolor oraz dobrze znoszą intensywne czyszczenie. Do spoinowania najlepiej używać fugi w kolorze kamienia. Eliminuje to ryzyko przebarwienia płytki. Jeśli mamy wątpliwości, który kolor będzie pasował do naszych płytek, zapytajmy dostawcę kamienia. Do kamienia możemy używać zarówno fugi cementowej jak i epoksydowej.
Jak fugować kamień?
Fugowanie kamienia naturalnego zaczynamy od usunięcia zabrudzeń z powierzchni płytek. Szczeliny powinny być czyste, wolne od kurzu, brudu, oleju, tłuszczu i innych substancji zmniejszających przyczepność. Fugę nakładajmy gumową pacą aby nie porysować kamienia. Aby dokładnie wypełnić szczelinę zaleca się nakładać zaprawę ukośnie (po przekątnej) do linii fug. Przestrzegajmy czasu schnięcia zaprawy podanego na opakowaniu. Gotowa zaprawa fugowa pozwala na czas pracy ok. 30 min. Tego czasu nie należy wydłużać przez ponowne dodawanie wody i mieszanie, ponieważ proces wiązania został rozpoczęty i może to spowodować pogorszenie właściwości zaprawy.
Jak fugować trawertyn?
Fugowanie trawertynu zależy od rodzaju wykończenia płytki. Jeśli mamy trawertyn wypełniany (szpachlowany) z zamkniętymi otworami wówczas przed fugowaniem warto zaimpregnować płytki. Ułatwi to późniejsze zmywanie fugi. Natomiast jeśli mamy trawertyn niewypełniany (z otwartymi porami na powierzchni) wówczas płytki najpierw fugujemy (wypełniając zaprawą nie tylko szczeliny między płytkami, ale również otwory na powierzchni płytki), a potem całość impregnujemy. Otwory na powierzchni surowego trawertynu zaleca się zafugować zwłaszcza w przypadku gdy płytki układamy na podłodze oraz w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i zabrudzenia jak łazienka i kuchnia. Jeśli chcemy aby powierzchnia była łatwiejsza w umyciu to pory fugujemy na płasko. Jeśli chcemy płytkom nadać porowaty, rustykalny wygląd wówczas wypłukujemy nieco bardziej wilgotną gąbką nadmiar fugi. Trawertyn na ścianie w salonie czy przedpokoju możemy pozostawić z otwartymi porami pamiętając o impregnacji.
Zmywanie fugi
Po wstępnym związaniu fugi (15-30 min.) możemy przystąpić do jej zmywania. Ważne aby wyczuć odpowiedni moment zmycia. Jeśli się spóźnimy to zaprawa za bardzo stwardnieje i będzie trudna do zmycia. Szybkość wiązania fugi zależy od wilgotności i temperatury, dlatego moment zmycia ustalamy za każdym razem indywidualnie. Doświadczeni glazurnicy poznają, że nadszedł czas na zmycie fugi po jej jaśniejszym, matowiejącym wyglądzie. Niektórzy robią też test palca ? jeśli po dotknięciu nie ma lepkiej fugi, tylko zakurzone cząstki, to glazurnik zaczyna ją zmywać. Proces zmywania najlepiej wykonać w dwóch etapach. Używamy to tego pacy gąbkowej. Najpierw, kolistymi ruchami zmywamy i zbieramy zaschniętą fugę na płytkach. W drugim etapie czyszczenia całkowicie myjemy płytki. Za każdym razem płuczemy gąbkę i często zmieniamy wodę. Na koniec zmywajmy fugi ruchem po przekątnej do spoiny, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wypłukania spoiny.
Fugi dylatacyjne
Fugi dylatacyjne to szczeliny eliminujące naprężenia (skurczu, pęcznienia, odkształceń) na skutek rozszerzalności materiałów. Ponieważ są to miejsca wyjątkowo narażone na naprężenia to takie spoiny wypełniamy materiałem bardziej elastycznym – silikonem. Zwykle wylewka określa, gdzie w pomieszczeniu znajduje się dylatacja, ponieważ przy wykonywaniu wylewki nie powinno się przekraczać maksymalnej wielkości 30-40 m?. Dylatacje są niezbędne, aby uniknąć pęknięć naprężeniowych. Szczelinę dylatacyjną między płytkami podłogowymi a listwą przypodłogową (cokołami) również wypełniamy silikonem. Aby uzyskać odpowiednią szczelinę, podczas mocowania listew przypodłogowych (płytek) na ścianie ustawiamy podkładki aby zapewnić odpowiednią odległość płytek nad podłogą.
Dlaczego warto impregnować kamień?
Zalecamy impregnację ponieważ impregnowane płytki kamienne są lepiej chronione przed brudem i plamami, takimi jak czerwone wino, tłuszcz, ketchup itp. Impregnat nakładamy na suche i czyste płytki. Środek wnika w głąb kamienia i zmniejsza jego chłonność. Dzięki temu wszelkie rozlane płyny możemy łatwo zetrzeć. Generalnie ułatwia to późniejsze czyszczenie podłogi z kamienia naturalnego.
Na co warto zwrócić uwagę podczas impregnacji?
Impregnować należy wyłącznie czysty i suchy kamień. Najlepiej przed impregnacją oczyścić powierzchnię środkiem do czyszczenia kamienia naturalnego, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Impregnat możemy nanosić wałkiem gąbkowym lub bawełnianą ściereczką pamiętając o rękawicach ochronnych. Jeśli nie chcemy zmieniać wyglądu kamienia wybierzmy impregnat bezbarwny. Taki środek nie powoduje późniejszych zmian w kamieniu, nie ściemnieje, ani nie spowoduje niepożądanego połysku na powierzchni. Jeśli chcemy zintensyfikować kolorystykę kamienia i go przyciemnić, możemy zastosować intensyfikator barwy kamienia naturalnego lub impregnat z efektem mokrego kamienia.
Podczas impregnacji ścian, nadmiar impregnatu zbierajmy na bieżąco by nie powstały zacieki. Podobnie na podłodze, jeśli w ciągu 5-10 min. od naniesienia impregnatu kamień nie będzie dalej chłonął preparatu wówczas jego nadmiar zbieramy suchą ściereczką z mikrofibry i całość wycieramy do sucha.
Usuwajmy na bieżąco wilgotną ściereczką ewentualne rozpryski impregnatu na drewnie, szkle, PCV i powierzchniach malowanych. Zalecamy odnawiać impregnację co 1-2 lata. Mniej więcej co 3 lata w salonie i co 1-2 lata w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia.
Fugowanie kamienia naturalnego nie jest trudne i możemy je wykonać samodzielnie jednak mimo to zalecamy skorzystać z pomocy doświadczonego glazurnika. Niektóre etapy zwłaszcza czasy schnięcia, zmywanie zaprawy wymagają nieco wyczucia i wykonane nieprawidłowo mogą pozostawić szlam na płytkach, który potem może być trudny do usunięcia.
Więcej informacji na temat impregnacji znajdziesz w artykule >> Czym impregnować trawertyn?
Sprawdź też nasze fugi do kamienia naturalnego tutaj!