Kamienie naturalne są najstarszym materiałem budowlanym używanym przez człowieka. Od starożytności odgrywają ogromną rolę w budownictwie i architekturze. Jednym z największych producentów i eksporterów tego surowca jest Turcja. Przemysł kamieni naturalnych Turcji składa się głównie z takich materiałów jak: marmur, trawertyn, wapień, granit, a także bazalt, piaskowiec, serpentynit i łupek. Głównymi odbiorcami tureckich kamieni jest przemysł obróbki kamienia, budownictwo oraz rynek konsumencki. Tureckie kamienie naturalne wykorzystujemy głównie jako płytki okładzinowe, schody, balustrady, blaty, rzeźby, kolumny, kominki, fontanny, nagrobki, elementy konstrukcyjne, a także płyty drogowe, kostka brukowa i krawężniki.

Zasoby

Tureckie zasoby kamieni naturalnych, a zwłaszcza marmuru, oszacowano jako jedne z największych na świecie. Ponadto, kraj ten jest jednym z najstarszych producentów marmuru na świecie. Posiada ponad 4000 lat doświadczenia w wydobyciu i obróbce marmuru, zapoczątkowanym na wyspie Marmara.

Rodzaje złóż

Turcja posiada ogromne złoża marmuru, trawertynu, onyksów i skał magmowych. Całkowite zasoby marmuru w Turcji szacuje się na około 5,2 miliarda m3 (13,9 miliona ton). Możliwe do wykorzystania rezerwy wynoszą 4 mld m3 marmuru, 2,8 mld m3 trawertynu i 1 mld m3 granitu. Według szacunków Turcja posiada ok. 40% światowych zasobów marmuru. Posiadając dużą i zróżnicowaną bazę mineralną, Turcja ma jeden z największych na świecie zasobów kamieni naturalnych, które charakteryzują się dobrą jakością i pięknym wyglądem ze względu na dużą różnorodność kolorów i faktur.

Turcja jest jednym z najważniejszych na świecie producentów i eksporterów kamienia naturalnego z ogromnymi zasobami i dobrze rozwiniętym przemysłem przetwórczym tego surowca. Kamienie naturalne, a zwłaszcza marmur znajdują się we wszystkich regionach kraju, a zwłaszcza w Afyon, Balikesir, Denizli, Tokat, Mugla i Canakkale.

Najbardziej znane, tureckie marmury

Elazig Cherry  marmur o czerwonawej, ciemno-wiśniowej barwie z charakterystycznymi białymi żyłami. Wykorzystujemy go jako płyty okładzinowe, blaty kuchenne i mozaiki wewnątrz budynków.

Supren  kolor szarobiały z czerwono-różowymi lub żółtymi żyłami i smugami. Oferowany w formie bloków kamiennych, slabów oraz płytek, najczęściej w wersji polerowanej, piaskowanej, szczotkowanej lub bębnowanej.

Cappuccino  największe złoża występują w regionie Burdur, Bursa, Bartin, Bilecik i Erzincan. Barwa jasna, kremowa z licznymi żyłkami i smugami w kolorze ciemnobeżowym, bladoróżowym i jasnobrązowym.

Leopard (Salome)  kamień o kataklastycznej strukturze, posiada czerwono-żółte żyłki i smugi na białym tle. Używany w aranżacji wnętrz jako materiał dekoracyjny na podłogi i ściany.

Milas Kavaklidere  ma biały kolor z fioletowymi żyłkami.

Kamienie naturalne – eksploatacja i obróbka

W tureckim sektorze kamieniarskim działa aktywnie ponad 1500 kamieniołomów marmuru, 2000 fabryk i około 9000 zakładów obróbki. 90% kamieniołomów znajduje się na zachodzie kraju, głównie w regionach Morza Egejskiego i Marmara. W ciągu ostatniej dekady gwałtownie wzrosła produkcja kamieni naturalnych w Turcji. Prywatne firmy na dużą skalę zainwestowały w fabryki i zakłady obróbki, co zaowocowało rozwojem na lokalnym rynku. Wraz z wprowadzeniem nowoczesnych urządzeń i technologii produkcji, Turcja stała się jednym z czołowych, światowych producentów i eksporterów kamienia naturalnego.

Popularność marmuru tureckiego

Tureckie kamienie naturalne możemy spotkać w budynkach ponad 200 różnych krajów na całym świecie. Wzrost produkcji, dobra koniunktura sektora budowlanego na rynku krajowym oraz obecność nowych technologii przyczyniły się do powszechnego wykorzystania kamienia naturalnego jako materiału budowlanego. Równolegle ze wzrostem popytu krajowego i międzynarodowego, turecki przemysł kamieniarski wykazał się bardzo dobrymi wynikami pod względem jakości i zdolności produkcyjnych. Chociaż sektor wydobywczy i przetwórczy kamienia naturalnego w Turcji składa się głównie z małych i średnich przedsiębiorstw, firmy te są dobrze zorganizowane w ramach stowarzyszeń producentów i związków eksporterów.

Jakość

Tureccy producenci marmuru są świadomi znaczenia jakości. Korzystają z najbardziej zaawansowanych, w pełni elektronicznych i zautomatyzowanych maszyn. Większość firm dysponuje dużym parkiem maszynowym, a w kamieniołomach marmuru wykorzystuje się najnowszą technologię i zaawansowane technologicznie maszyny. Zakłady przetwórcze są w stanie produkować płytki, wycinając wszystkie komercyjnie wymagane rozmiary i standardy jakości.

Całkowita zdolność produkcyjna marmuru w Turcji wynosi 6,5 miliona m2, a dla granitu 10,5 miliona m2. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła produkcja marmuru. Według danych MIGEM (Generalnej Dyrekcji ds. Górnictwa) dominujące kamienie naturalne Turcji to marmur, trawertyn, bazalt i andezyt.

Granity tureckie

Produkcja granitu to kolejna ważna pozycja w branży kamieniarskiej. Granit, który powszechnie stosuje się w krajach rozwiniętych ze względu na jego właściwości, pojawił się również w Turcji. Dziś jest szeroko stosowany do wewnętrznej i zewnętrznej dekoracji budynków ze względu na swój wygląd, wytrzymałość na warunki zewnętrzne i wysoką odporność na zużycie. W Turcji, oprócz dużych zasobów marmuru, istnieją również rezerwy granitu w wielu miastach: Ordu, Rize, Trabzon, Balikesir, Kirklareli, Kirsehir, Bolu, Izmit, Canakkale i Izmir.

Przykłady zastosowania tureckiego marmuru

Tureckie kamienie naturalne spotkamy w wielu znanych miejscach na całym świecie. A to ze względu na dobrą jakość i bogatą kolorystykę. W holu wejściowym Bazyliki św. Piotra w Watykanie, wykorzystano marmur Afyon Iscehisar na kolumnach i okładzinach. W Białym Domu, w Waszyngtonie wykorzystano marmur Elazg Cherry jako dekoracja miejsca, w którym wydawane są komunikaty i oświadczenia prasowe. Niektóre inne miejsca, w których turecki marmur został użyty do dekoracji, to państwowe budynki Niemiec i Francji oraz budynek Kongresu Stanów Zjednoczonych. W Disneylandzie, najbardziej znanym parku rozrywki na świecie, wykorzystano 18000 m2 tureckiego marmuru. Oprócz tego, marmur turecki wykorzystywany jest chętnie w projektach wielu luksusowych hoteli na całym świecie.

Sprzedaż kamienia naturalnego

Całkowita wartość eksportu kamienia naturalnego wyniosła w 2015 roku 1,9 miliarda USD. Ponad jedna trzecia tureckiego eksportu kamienia naturalnego trafia do Chin z 38%. Drugim ważnym partnerem handlowym są Stany Zjednoczone z udziałem 17%, a następnie Arabia Saudyjska, Irak, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie. 51% to eksport obrobionych i gotowych elementów kamiennych takich jak slaby, płytki, mozaiki czy parapety. Na drugim miejscy najchętniej eksportowanych produktów z kamienia są bloki kamienne z wynikiem 864 mln USD w 2015 r. Głównymi nabywcami bloków marmurowych z Turcji są Chiny, Indie, Tajpej, Indonezja i Egipt.

Może Cię też zainteresować: Slaby kamienne w dekoracji wnętrz

Ocena: