Trawertyn, podobnie jak marmur to kamień dekoracyjny, który kojarzy nam się z elegancją i wyrafinowaniem. Jednak zanim stał się tak słynnym i cennym materiałem bywało, że budowano z niego nawet całe miasta. Przykładem jest Ascoli Piceno w środkowych Włoszech, w którym historyczne centrum w całości zostało wykonane z trawertynu.

Rzymianie używali trawertyn do budowy swoich najsłynniejszych budynków i pomników w Rzymie. Korzystali z kamieniołomu w Tivoli w pobliżu miasta. Trawertyn nazywali nazywali najpierw ?lapis tiburtinus? lub ?kamień z Tivoli?, który później przemianowano na ?travertino?. Używali trawertyn, by zademonstrować wrogom swoją potęgę i władzę na podbitych terenach. Miasto Ascoli Piceno nazywano ?miniaturowym Rzymem?. Podobnie jak w wielu innych włoskich miastach, centrum Ascoli Piceno zbudowano w okresie średniowiecza. Wiele z budynków pochodzi z czasów imperium rzymskiego.

Trawertyn w Ascoli Piceno

Ascoli jest wyjątkowe na tle pozostałych włoskich miast. Tutaj wszystkie budynki wykonano z litych bloków trawertynu. Natomiast pozostałe miasta zbudowane są najczęściej z cegły, a następnie tylko udekorowane w trawertyn lub marmur. W Ascoli z trawertynu wykonane nie tylko budynki, mosty, place, a nawet ławki i fontanny. Ponieważ trawertyn jest łatwy w obróbce wiele budynków ma ozdobne, rzeźbione portale i fasady, mają nawet motto wyryte nad drzwiami.

Trwałość trawertynów

O trwałości trawertynu świadczy fakt, że budynki przetrwały wiele trzęsień ziemi. Rzymianie byli świadomi trzęsień ziemi i zbudowali Ascoli, aby im się przeciwstawić. Zdaniem obecnych mieszkańców miasta, Rzymianie mieli lepszych inżynierów niż obecnie. Mimo, iż trzęsienie z 2016 roku spowodowało pewne straty, to są one relatywnie mniejsze w porównaniu do pozostałych miast regionu. Od wieków kamieniołomy trawertynu w Ascoli, znajdujące się w trzech obszarach wokół miasta stanowiły jej kluczowy element gospodarki. Pod koniec lat 80. niektóre z kamieniołomów zostały zamknięte, częściowo z powodu kryzysu gospodarczego, częściowo z powodu przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Mieszkańcy Ascoli Piceno uważają trawertyn za najpiękniejszą za skał, za względu na swoją strukturę,  którą określają jako kapsułę czasu lub tablicę historii. Ponieważ opowiada historię tysięcy lat: od powstania skały (warstwy osadowe), poprzez skamieniałości roślin i zwierząt (odciski liści, piór, muszli). Podobnie jak w słojach drzewa, tak w warstwach trawertynu można odczytać wiek, zmiany klimatu czy powodzie.

Sprawdź też artykuł >> Bawełniany zamek, czyli trawertyn w Pamukkale

Ocena: