Trawertyn to jeden z najpopularniejszych kamieni naturalnych wykorzystywanych do wykończenia i dekoracji wnętrz. To materiał ozdobny o szerokim zastosowaniu zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i w obiektach użyteczności publicznej. Wykonuje się z niego najczęściej płytki podłogowo-ścienne, schody, parapety, elewacje, obudowy kominków czy obrzeża basenów. Jest to wszechstronny kamień, który łączy w sobie trwałość, jednolitą kolorystykę i piękny wygląd.
Pomimo że jest to kamień jednolity kolorystycznie, to może być dostarczany zarówno w wersji crosscut jak i veincut. Zależy to od tego, w jaki sposób bloki kamienne są cięte: w poprzek lub wzdłuż naturalnych żył. Trawertyn to skała osadowa, która posiada w swojej strukturze liczne, naturalne warstwy (żyły) różniące się nieznacznie odcieniem. Zmieniając kierunek cięcia bloku, możemy uzyskać płytki o zupełnie innym wyglądzie, mimo że to ten sam kamień. Podobnie jest z cięciem drzewa. Może być cięte wzdłuż lub w poprzek słojów. Na zdjęciu poniżej widzimy jak ten sam kamień może różnie wyglądać w zależności od kierunku cięcia.
Trawertyn Veincut
Trawertyn veincut to najbardziej rozpoznawalny rodzaj tego kamienia. Posiada charakterystyczne, równoległe pasy w strukturze płyty. Powstaje gdy bloki kamienne cięte są wzdłuż żył, dając piękny przekrój poszczególnych warstw. Płytki vein-cut oferowane są zarówno w wersji niewypełnianej, jak i żywicowanej lub szpachlowanej. Jaśniejsze i ciemniejsze na przemian pasy są cechą, z którą najczęściej kojarzony jest ten rodzaj kamienia.
Trawertyn Crosscut
Powstaje gdy bloki kamienne cięte są w poprzek warstw. Płytki cross-cut posiadają jednolitą, ?chmurkową? strukturę. Podobnie jak w przypadku płytek vein-cut, mogą występować z powierzchnią surową lub wypełnianą.
Trawertyn to niebanalny materiał, który tworzy charakter domu i tożsamość jego właścicieli. Jest nie tylko uniwersalny, ale przede wszystkim ponadczasowy, oporny na mody i przemijające trendy. Jego niewątpliwą zaletą jest także to, że może prezentować dwa, odmiennie wyglądające kamienie w zależności od sposobu cięcia. Wystarczy tylko zmienić kierunek cięcia, a otrzymamy zupełnie inne płytki.
Sprawdź naszą ofertę płytek trawertynowych tutaj!
Może Cię też zainteresować: Co to jest układanka rzymska? Jak układać płytki tą metodą?
Ocena: