Jednym z najpopularniejszych trawertynów stosowanych do układania na podłogach i ścianach wewnątrz budynków jest trawertyn Ivory. Jest też najchętniej wykorzystywany przez architektów i projektantów wnętrz. To materiał, który pochodzi prosto z natury i nadaje wnętrzu elegancji, niepowtarzalnego uroku i charakteru. Jest też łatwy w utrzymaniu, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Nie wymaga specjalnych środków czyszczących, a na co dzień wystarczy sama woda. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji, o których warto pamiętać podczas czyszczenia tego kamienia.

Ponieważ łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, musimy zwrócić szczególną uwagę na impregnację, którą stosujemy na trawertyn zaraz po ułożeniu. Pozwoli to uniknąć późniejszych bólów głowy. Funkcją impregnatów jest ochrona trawertynu poprzez zmniejszenie jego chłonności. Zapobiega to późniejszemu wnikaniu plam w głąb kamienia, a jednocześnie umożliwia nam usunięcie zabrudzeń na czas. Impregnaty mogą być całkowicie przezroczyste lub mogą wzmacniać naturalny odcień trawertynu. Można je nakładać na podłogi ściany, schody, elewacje itp.

Rodzaje zabrudzeń i sposoby czyszczenia

Do mycia trawertynu na co dzień wystarczy sama woda. Jeśli po pewnym czasie zajdzie potrzeba gruntownego przeczyszczenia podłogi możemy użyć środka do mycia marmuru. Jest on sprzedawany najczęściej w postaci koncentratu, który rozrabiamy się z wodą. Trudne do usunięcia plamy można usunąć w następujący sposób:

Możemy rozróżnić dwa rodzaje zabrudzeń klasyfikowane według sposobu ich czyszczenia:

  • typowe plamy, takie jak kawa, wino, napoje itp. można usunąć za pomocą wody utlenionej, a następnie spłukać dużą ilością wody z mydłem.
  • tłuste zabrudzenia, są trudniejsze do usunięcia, zwłaszcza jeśli nie są świeże. Takie sytuacje wymagają użycia profesjonalnego odplamiacza do marmuru.

Jak NIE czyścić trawertynu

Dawniej, gdy oferta środków czyszczących była mocno ograniczona stosowano ocet i sok z cytryny, jednak obecnie te rozwiązania nie są zalecane. Kwasy zawarte w tych substancjach mogą nieodwracalnie uszkodzić nasz trawertyn i powodować odbarwienia.

Trawertyn ? zalecenia dotyczące czyszczenia

Trawertyn w wykończeniu szpachlowanym jest mniej porowaty, co ogranicza dalszemu wnikaniu plam w głąb kamienia. Mimo to, kamień posiada mikro-pory, przez które może wchłaniać zabrudzenia, stąd ważne jest aby je usuwać na bieżąco. Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy czyszczeniu trawertynu, jest jego skład. Ze względu na zawartość węglanu wapnia trawertyn jest szczególnie wrażliwy na roztwory kwasów. Zalecamy używanie środków neutralnych o pH od 7 do 10. Do tego letnia woda i czysty mop. Możemy to również zrobić w ramach codziennej pielęgnacji, aczkolwiek na co dzień wystarczy sama woda. Podczas odkurzania korzystajmy z końcówki z miękkim włosiem, która nie porysuje płytek.

Sprawdź też >> Czym impregnować trawertyn?

Ocena: